2014-10-10--11 FESTIVAL: ADM's 17th. Birthday (with re-christening of Papillon|)

Blog-post with photo's here

Blog-post with video's about this XXL tesla-coil here

Blog-post with video about SoulFire here

Video from the concert of Mutanta here

Children's program info here

 

=============

We served free champagne inside the Papillon and all the peoples that were involved with the festival received a bottle as well

(Champagne bottle label)

====================

 

============================= website screen-shots===============

============= text version only ==========

“If you sow order, you’ll harvest chaos"

A.D.M. presents:
17 years of Chaos Production

The ADM exists 17 years;
For two days we will celebrate autonomy,
creativity, tolerance and most of all our freedom

Everybody is welcome at our birthday party!

We'll celebrate this with bands, DJ's and VJ's,
theater shows , open ateliers, installations,
performances, a children’s program
and an information market
And with free-thinkers and free spirits

Come out and celebrate with us!

Celebrate with us the alternative way of living
Celebrate with us the freedom to dream, to create and to be
Celebrate with us resistance against control and fear

Celebrate all of this on October 10th. and 11th. on our ADM terrain

==================

Program Friday (Oct. 10th):

=======================
CIRCUS BASSIE STAGE:
=======================

Frans Doedel & De Beatzers
Dynamo Irie
Hoppa!
The Chemicals

DJ Vette Mette

NunsWithGunsVJ [link]

======================================
LAST MINUTE BRAIN DAMAGE STAGE:
======================================

De Rauwe School (underground hip-hop party) [link]

20.00 - 00.00:

- No order                   hip-hop

- Madrew & Nyame    hip-hop- Mc DRT [link]            hip-hop- Gilly & Flame [link]- DJ Zudo (Shogunz)  hip-hop- DJ Bite                     hip-hop

24.00 - 01.00 - Dj Inso (scratch set)
01.00 - 02.00 -Audiospray (tbc)                                 jungle02.00 - 03.00 -DJ Recidive                                        DNB03.00 - 04.00 - DJ DJ Zenuwpees                             DNB05.00 - end   - DJ FUWU                                           DNB 

===========================
MERCURIUS SOLAR STAGE:
===========================

18.00: Puking Foiuntains
20.00: Mighty Mama & The Pimpas (roots reggae)


22.00: Billy Bastard (country punk)
00.00: Mokum Filth

02.00: Mud City Trash Daddies (reggae punk trash)

DJ Irmin / DJ Bone


Why Not? Circus tent

 
===============================================
THEATER / PERFORMANCE / INSTALLATIONS:
===============================================

XXL Tesla Coil (by Arjan van Drunen)
Bad Kitten [link]
Yann Keller
Reborn Blieb
Oli en Miranda
Trapeze stage @ Chillout-dome: Lizl Shakti (21.00)
Theater van de Spectaculaire Oorakeligheid [link]
Kalash & Nikov (mobile karaoke)


Why Not? Circus tent:
Sieger (21.00 20 min)
Rein Platzak (21.30 10 min)
Bad Kitten (22.00 45 min)

======================
Alternative Festival Area's:
======================
"The Electro Acoustic Wood-stage" by Anti-Delusion Mechanism [link]

  - Performances : Free jazz and electro acoustic


  - Music Exhibition: Ultrasonic Earth Signals
     -- Orgonite Pyramid
     -- DIY EEG from plants and people

AmsterdamsBallonGezelschap / Luchtbus-stage [link]

The Mobiation Project [link]

Amsterdam Dream Machine's Tea-house

spaDM

Krakerie (info market)

Program Saturday (Oct. 11th):

======================
CIRCUS BASSIE STAGE:
======================

17.00: Mattyskollektiev [link]
           Soultravellers ft. Hades & X-Ception
           Def P. & Co
           De Stokers
           DJ Collective Basserk [link]

NunsWithGunsVJ [link]

=============================================
THEATER / PERFORMANCE / INSTALLATIONS:
=============================================

Betty Botox (22.30)
Trapeze stage @ Chil-out dome: Lucy in the Sky (17.00 and 19.00)
Oli en Miranda
Yann Keller
00.00: Soul Fire
XXL Tesla Coil (by Arjan van Drunen)
OlifantTakeOver (22.00) [link]
Karavana (17.00 and 20.00) [link]
Crystal Palace 20.00 - 23.00 (3 shows, each 15 minutes)  [link]
Electic Circus [link]
Kalash & Nikov (mobile karaoke)
Theater van de Spectaculaire Oorakeligheid (from 20.00 onwards) [link]


======================================
LAST MINUTE BRAIN DAMAGE STAGE:
======================================

13.00-14.00  - TRUE COST of coal   -   (info/workshop)

14.00-16.00  - Tamas                                                                                70`s disco16.00-17.00  - Els & adamADM                                                                punk17.00-18.00  - STPX                                                                                 electro18.00-19.00  - Monty Pagan                                                                     folk band19.00- 20.00 - Im with stupid                                                                   ska20.00 -21.00 - Shakk-Attack                                                                    dub22.00- 23.00 - DJ Inso (jungle set)                                                           jungle23.00- 00.00 - Ludwig van breakhoven                                                   tekno00.00-01.00  - Dj tofustickie 23                                                               tekno01.00-03.00  - Polaf / Electhrroloco                                                         tekno03.00-04.00  - Gabor (PK)                                                                       tekno04.00-05.00  - Moes (BEANG)                                                                tekno05.00- 06.00 - Bart (ZMK)                                                                       tekno
 

============================
SUWANNE'S CLIT-CLUB [link]:
============================
17.00 - 18.30: Tantra Workshop by Michal Marek Griks [link]

19.00 - 00.00: Band Program:
Sprank (acoustic anarcho folk)
Duo Rodriguez - Franceschini (traditional folk)
StoryTellers
Ruigoord Rebels

00.00 - late: DJ's / VJ's / Karaoke / VideoDisco

===========================
MERCURIUS SOLAR STAGE:
===========================



13.45 - 14.15: Sprank (anarcho / folk)
14.45 - 15.15: Duo Rodriguez-Franceschini (keltische draailier-trekzak folk)
16.00:              Pazjanka Orchestra (van klezmer naar cumbia)
18.00:              Schrikbewind (loungy hip-hop) 20.00:              Babboo (elegant and powerful songwriting)
22.00:              Zibabu (space punk)
00.00:              Mutanta ( live drum 'n bass, UK)
02.00:              La banda Fantastica (cumbia-party)
04.00:              Jaren duren (pysstoner rock)
 
DJ Hagelslag / DJ Vette Mette
 

======================
Alternative Festival Area's:
======================
"The Electro Acoustic Wood-stage" by Anti-Delusion Mechanism [link]

  - Performances : Free jazz and electro acoustic


  - Music Exhibition: Ultrasonic Earth Signals
     -- Orgonite Pyramid
     -- DIY EEG from plants and people


AmsterdamsBallonGezelschap / Luchtbus-stage [link]

The Mobiation Project [link]

Amsterdam Dream Machine's Tea-house

spaDM

 



Krakerie (info market)